2 Ağustos 2014 Cumartesi

YAŞAYAN BİR EFSANE; Ressam Mehmet UZEL

MEHMET UZEL
                                                           1927-…  Sivas
Ressam Mehmet UZEL
          Evimiz doğuya bakar güneş doğar odadaki kireç duvarlara resim yaparım. Ailem üzüntüyle Üsküdar’lı şehit ressam Hasan Rıza Beyi düşünerek onunda duvarlara resim yaptığını, resim sanatının ailemizde üzüntüye neden oluşunun sebebi büyük amcamız Hasan Rıza Beyi bulgurların Edirne de katlettiği acıyla anar. 
            Miralay Şekip Beyin oğlu,  Mehmet Bey dedem Viyana da ünlü batisörü ustası.  Sivas’a döndü ermenlere paskalya çörekleri yapıyordu. Çörek kalıpları abanoz üzerinde güvercinler, balıklar ve kuşlar ve İsa motifleri gördüm.  
            Amcam ve babam paskalya çörekleri ve pastalar yaptılar. Ben eve sepetle çörek taşırdım. Etrafımda kedi ve köpeklerle eve giderdim. Çöreğin için den birini resim sanarak duvara çiviyle çaktım aile ve yakınlarımız beni tuhaf bulmaya başladılar.
            1942:Sivas’ta cumhuriyet kıraat hanesi. Herkes Cumhuriyet Gazetesinde bir ilanla geldi Walt Disney resim yarışması kurallarını inceledik katılmama karar verildi.  Walt Disney’in isteği:
1-Canlı objeler 
2-Bitkiler 
3-Taşlar
Ressam Mehmet Uzel_Kendi Portresi
            Canlı objeler: Sivas’ta büyük değirmen tepeden inen yolda arabaları seyrettim. Yokuş aşağı at arabasını arkadan gördüm. Kasada buğday çuvalları yokuşta araba kaymasın diye direnin arabacı ve atın başı önde görünüyor. 
            İleride büyük değirmen içi karanlık damda insanlar,  gökyüzünde karakargalar dolaşıyor bu resmi desen olarak yaptım. Bu resmi guaj boya ile boyadım.
            Bitkiler: (Bardakta Zambak ) mor,mavi tonlar damarlar gerçek görünümde desenler çizdim birini de guajla boyadım.Bu resimleri Walt Disney stüdyosu   Newyork’a  gönderdik. 
            Aylar sonra mektup aldık. Orta sondayım yarışmayı kazandım. Mektup da Walt Disney (bana  dahi çocuk diyor.)  Ama ailem Newyork’a gönderemedi. Çok üzüldüm. 
            Bu bilgiyi G.S Akademisine bildirdiler Laleli de Rum bir bayanın pansiyonunu buldular. Ona da ailem göndermedi.
            Sonra ki okullar, da bir çok ders tepeden bakan öğretmenler yüzünden başarılı olamadım. Halen ruhsal semptomlar içindeyim. 1950 - 1953'de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünde öğrenci iken; Hocam Refik Epikman, (Sen benden üstünsün, kimseye söyleme, bildiğini yap) dedi.
Ressam Mehmet UZEL 
Tatil dönüşü son sınıf da (Ölüm Tarlası) ismini koyduğum 60x80 bir resim okula götürdüm. Sivas da çiftçi arkadaşımı çift sürerken yıldırım çarptı. Öküzde öldü. Resmi hocalar gördü sinirle bizi üzmeye hakkın yok bu olayı neden bize yansıttın bizi güldürecek konular yap deli misin ama Refik Epikman çok beğendi (“Sen (Nicola Poussien)sin Onunla ilgilen dedi.”) Hocam adresini var mı?, mektup yazacağım. Güldüler. Nicola Poussien 1584-1665. Okul bitti Van Lisesi’nde çalıştım.  Sivas Lisesi’nde çalıştım.
Ben, öğrencilerimin çoğu Sivaslı bana hayranlıkla sevgi duyarlar onların abisiyim. Lise 2de soğuk aralık ayında öğrencime hasta ve titriyor haldeyken kazağımı giydirdim. Suç oldu. Müfettişler geldiler sorguladılar kendilerine utanç verici cevap verdim konu kapandı. Nisan da bir müfettiş geldi sizi Fransa’ya gönderceğiz dediler gönderdiler. Bakanlıktan Emin Bilgiç, sizi takdir ediyoruz sanatını beğeniyoruz ama “Bizden misiniz” dediler. Cevap veremedim. Ama resim çalışmalarıma devam ettim. Dış İşleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Devlette ait müzede 12 resmim gözüküyor. 3 teşhir ediliyor. 2si kopya. Ama yine Amerika . Pazardan aldığım Jacson Pollook resmini Newyork  Sothebys ‘e  Cd ile gönderdim. Hırsızlık sandılar. Nereden aldın demişlerdi Suudi Arabia dan geldi dedim.3 sene sonra benim resimlerimi gördüler. 
Tobies Meyer , Alican Ertuk ve Metropolitan üyeleri ressamınız harika o yalan söylemez. Poollok ile onun Kitap Okuyan Kız, Genç Balıkçı resmini müzahiyedeye koyacağız. Baskı için gerekli isteklerini bir dosyaya Cdler ve transbaran  fotograflarla  gönderdik.  Newyork da kayboldu. Tobies Meyer , Alican Ertuk ve Metropolitan Müzeun uzmanları Pollook resminin   1937 de Mahattın da Zeplin kazası.
            Ressamınız da Comtanporarir Art Genius Artst diye selam aldım onlardan. Bütün başarılarım ülkemizde takdir edilmedi. Ankara da  Pollook resmini benim yaptığımı söyleyen hasta insanlar arasındayım.
MEHMET UZEL
(BİR SERGİ DAVETİYESİ’NDEN)
Ressam Mehmet UZEL
            Tatildeki Evimiz
1927 yılında Sivas’ta doğdu. (1942) Valt Disney Stüdyolarında çalışmaya davet edildi. (1947) Devlet Resim Heykel Sergisine katıldı. (1953) Sivas’ta kişisel sergi, (Gazi Üniversitesi) Resim Bölümünü bitirdi, karma sergilere katıldı. (1963-1973) Çalışma ve arayışlarını sürdürdü, portreler yaptı, kendine özgü etkileriyle ilgi gördü, (1973-1974) Devlet Resim Heykel Galerisinde kişisel sergi.
(1975) Resim Heykel Müzesine resmi konuldu, (1976) Devlet Sergilerinde resimleri bakanlıklar tarafından satın alındı. Amerika’lı koleksiyoncu Macc Aarons 19 Resmini satın aldı, New York’ta 5. Cadde’deki galerisine uzman sanatçı ve restoratör olarak davet etti. Avrupa ülkelerinde açılan gezici sergilere katıldı, ilgi gördü.
Çekoslovakya Cumhurbaşkanı için bir resim satın alındı. Yurt dışı temsilciliklerimizde, büyükelçiliklerde, New York, Los Angeles, Sidney, Münih ve Prag’da özel koleksiyonlarda resimleri var, (1977) Kültür ve Dışişleri bakanlıkları koleksiyonlarına çok sayıda resimleri alındı.
Kanadalı koleksiyoncu Mr. Reed (sarı Sokak) adlı resmini aldı.
Ressam Mehmet UZEL
               "Kedimiz" 
Mr. Richard Avedikyan ve Sami Davis Jr. Koleksiyonunda resimleri var, (1977-1981) Devlet Resim Heykel Sergilerine ve Karma Sergilere katıldı. (1981) Atatürk’ün 100. Yıl Kutlama Yarışmasında ödül aldı, resmi satın alındı. İzmir Füzen Galerisinde kişisel sergi..
(1982) Paris Galeri St. Etien’e davet edildi. Ankara Galeri Artizan’da Fikret Mualla, Avni Arbaş ve bazı sanatçılarla karma sergiye katıldı. Monaco Bienaline katıldı, davet edildi, (1983) Vakko Resim yarışmasında ödül aldı. Ankara Vakko Galerisinde kişisel sergi. Antik kentlerde ve Bodrum Müzesinde resimler yaptı. Marmaris, Ayvalık ve İzmir sokaklarında yaptığı otantik çalışmaları çok ilgi gördü.
Vitali Hakko koleksiyonunda ve özel koleksiyonlarda resimleri var.
(1984) Ankara Galeri Mige’de kişisel sergi. Bolu resim yarışmasında ödül aldı, resmi Bolu Müzesine konuldu. (1984-1987) Türkiye Petrolleri Resim yarışmalarına katıldı, (1987) Türk Amerikan Derneğinde kişisel sergi ve karma sergiler, (1988) Ankara Şerekbank’ta kişisel sergi. (1989) Ankara Arda Galeri’de karma sergi, (1990-1991) İstanbul Antik A. Ş. Müzayedesinde resimleri satıldı, (1992-1993) Ülkemizdeki antik kentlerin görüntülerini yansıtan çalışmalar yaptı. (1993-1995) “Çin vazolarında çiçekler” serisini gerçekleştirdi ve portreler yaptı (1995) Galeri Valencia’da kişisel sergi.
Galeri Valencia
Arjantin Caddesi Halıcı S. 3/A 06700 G.O.P. – ANKARA
Tel: 0 (312) 427 69 14
***
Ressam Mehmet UZEL'in Tablolarından bir kaç örnek:
Sivas Lisesi'nde Büyük ATATÜRK'ün Yatak Odası
Ressam Mehmet UZEL 
Kitap Okuyan Kız (70 x 100, Tuval Akrilik)
Ressam Mehmet UZEL 
Genç Balıkçı, (Tuval-100 x 110) Ressam Mehmet UZEL
***
RESSAM MEHMET UZEL & İLETİŞİM BİLGİLERİ:
            GSM TEL0536   483 28 18
            EV TEL0312   417 52 62
            e.MAİL ressammehmetuzel@gmail.com


1 yorum:

  1. slm lar büyük üstad mehmet uzele sanatla ugraşan biri degilim ama resimlerinize hayranlık duyuyorum. pollock tablosunu sizin yaptıgınızı sanmıyorum stil olarak ondan daha iyisiniz ve parmaklarınızla resim yaptıgınızı biliyorum.

    YanıtlaSil